
Czas zaplanować wakacje w Chorwacji – marzec to najlepszy czas na wakacyjny plan.
Planowanie wakacji to nie lada przedsięwzięcie. Wybieramy miejsca, które będą dla nas odpowiednie i w których będzie wszystko, czego potrzebujemy. Na każdym etapie planowania staramy się, aby urlop był taki jaki sobie wymarzymy – bezpieczny i szybki dojazd, wygodne i dobrze położone zakwaterowanie, beztroska zabawa w ciepłym morzu, atrakcje dla całej rodziny i oddech od codzienności.
Organizacja w pigułce – dojazd i zakwaterowanie w Chorwacji.
→ Dojazd do Chorwacji.
Mamy do dyspozycji zarówno wakacje i przejazdy zorganizowane, jak i coraz częstsze loty z Polski. Jednak najchętniej wybieranym środkiem transportu do Chorwacji, jest samochód.
W zależności skąd wyruszamy, wybierając się na wakacje do Chorwacji samochodem, mamy do pokonania około 1200 – 1800 kilometrów i kilka tras do wyboru.
Najpopularniejszą i najszybszą trasą jest ta biegnąca przez Czechy, Austrię i Słowenię oraz druga trasa przez Słowację i Węgry.
Koniecznie pamiętajcie o zakupieniu winiet. Najlepiej kupić je na granicy albo na stacjach benzynowych w danym kraju (Austria – winieta 10-dniowa to koszt 9EURO. Czechy – winieta 10-dniowa to koszt 310 CZK. Słowacja – winieta 10-dniowa to koszt 10EURO. Słowenia – winieta 7-dniowa 15EURO ).
Należy wziąć także pod uwagę opłaty za autostrady w Chorwacji – przejazd autostradami na terenie Chorwacji jest płatny. Opłata pobierana jest na bramkach (można płacić zarówno gotówką, jak i kartą) i zależy od kategorii pojazdu oraz długości przejechanego odcinka (opłata na autostradzie A2, na odcinku Macelj – Zagrzeb – 48 kun oraz odcinki na autostradzie A1 z Zagrzebia do Zadaru 121 kun, do Splitu 174 kuny, do Makarskiej – 195 kun).
Zapraszamy po więcej artykułów związanych z dojazdem do Chorwacji samochodem:
→ Samochodem do Chorwacji – przyjemna i spokojna podróż z dzieckiem
→ Podróż do Chorwacji – czerwiec 2017
Samolotem do Chorwacji.
Mamy bardzo dobrą wiadomość na miłośników lotniczych podróży do Chorwacji!
LOT Polish Airlines poinformował, iż od 3 maja 2018 roku będzie miał miejsce pierwsze bezpośrednie połączenie Warszawy z Dubrownikiem. Od 3 maja będą to trzy połączenia, od 21 maja pięć, a od 28 czerwca – sześć razy w tygodniu. W szczycie sezonu samoloty wystartują z Warszawy do Dubrownika w każdy poniedziałek, środę, czwartek, piątek, sobotę i niedzielę.
Jednak to nie wszystko, ponieważ z LOT-em będziemy mogli się wybrać aż do pięciu chorwackich miast.
Do tej pory polski przewoźnik latał bezpośrednio do dwóch chorwackich miast – Puli i Zadaru.
W tym roku LOT planuje połączenia do Dubrownika, Zagrzebia, Splitu, Puli i Zadaru.
Loty do Splitu będą się odbywały od 16 maja do 14 października, do Zadaru od 5 maja do 13 października i będą realizowane dwa razy w tygodniu. Loty do Puli będą się odbywały od 3 czerwca do 14 października.
→ Zakwaterowanie w Chorwacji.
Choć można jechać w ciemno i już będąc na miejscu szukać noclegów, proponujemy zrobić rezerwację wcześniej.
Jeśli chcemy ominąć pośredników, warto napisać maila bezpośrednio do właściciela kwatery. Dzięki temu zaoszczędzimy kwotę, którą pobiera pośrednik. Jednym z serwisów, który zapewni nam bezpośredni kontakt z właścicielami apartamentów i pokoi jest portal Apartamenty Chorwacja.
Jest to jeden z największych internetowych katalogów prywatnego zakwaterowania w Chorwacji, obejmujący apartamenty, pokoje, domki letniskowe, kempingi i hostele w całej Chorwacji. Wystarczy wejść na stronę, wybrać interesującą nas lokalizację i obiekt, który odpowiada naszym potrzebom i omówić wszystkie warunki rezerwacji bezpośrednio z właścicielem apartamentu lub kwatery prywatnej.
Wakacje w Chorwacji – czas zaplanować wspaniały urlop!
W zeszłym roku, tworząc podobne zestawienie (inspiracje na 2017 roku znajdziecie TUTAJ), zachęcaliśmy Was do wysp Hvar, Pag i Korčula, do Breli i Splitu oraz do aktywnych wakacji w Omišu. Polecaliśmy także wykwintne trufle na Istrii, w miasteczku Rovinj.
Skorzystaliście z naszych zeszłorocznych podpowiedzi? 🙂
Dokąd pojechać w 2018 roku? Oto inspiracje na nadchodzące wakacje!!
- Wyspa Krk
Wyspa Krk, leżąca zaledwie 30 kilometrów od Rijeki, jest największą wyspą Adriatyku, na którą możemy wjechać po moście Krk (Krčki most). Głównymi miejscowościami wyspy są Krk, Punat, Malinska, Vrbnik, Omišalj i Baška.
Wyspa Krk ma bardzo dogodne położenie – zarówno od strony lądu (Krčki Most), jak i z powietrza (wygodne połączenie z lotniskiem Rijeka niedaleko miejscowości Omišalj).
Wyspa była zasiedlana od najdawniejszych czasów, niegdyś znajdowało się tutaj rzymskie osiedle Curiculum.
Słowianie przybyli w te tereny w VI – VII wieku.
Głównym miasteczkiem i stolicą wyspy jest Krk. Miasto Krk było już znane za czasów rzymskich (na Starym Mieście znajduje się dawne rzymskie Forum – Vela placa), a średniowieczne mury z XII wieku możemy oglądać do dzisiaj. Wizytówką miasta są z pewnością Katedra Wniebowzięcia NMP oraz kościół św. Kwiryna z przełomu X/XI wieku. Miasto przyciąga piękną przystanią i nadmorskim deptakiem, którym można spacerować bez końca.
Krk otaczają potężne mury, wzniesione w 1407 roku za czasów panowania rodu Frankopanów.
Miasteczko charakteryzuje się piękną starówką ze starymi domami patrycjuszy, pałacem biskupim i wznoszącym się nad morzem zamkiem Frankopanów.
W sierpniu w mieście Krk czekają na nas nie lada atrakcje – będą to rycerze i średniowieczne damy podczas imprezy nazywanej Lovrečeva, organizowanej na wyspie Krk aż od 1524 roku! A do tego Festiwal Folkloru, Festiwal Letni, turnieje walk rycerskich, bitwa morska, podczas której piraci szukają zagubionego skarnu. Do tego liczne spektakle, dużo średniowiecznej muzyki, tańców czy ręczne krojenie pršuta.
Po drugiej stronie zatoki, leży miasteczko Punat – znane z jednej z największych i najbardziej ekskluzywnych chorwackich marin żeglarskich.
A na północnym cyplu wyspy, pięknie położy na zalesionym wzgórzu, leży Omišalj, który zachował swoją wyjątkową, średniowieczną zabudowę. Jest to jedno z najstarszych miasteczek na wyspie, leżące zaledwie 2 kilometry od mostu Krčki Most.
Jednym z najbardziej znanych uzdrowisk tego regionu jest Malinska. Obecnie jest to niewielka letniskowa miejscowość z ładnymi plażami (szczególnie polecana i nagradzana Błękitną Flagą, plaża Rupa), promenadą i drogą spacerową Rajska cesta. Tą piękną drogą ciągnącą się wzdłuż wybrzeża, otoczoną pachnącymi lasami piniowymi i dębowymi, dojdziemy do Njivic.
Tuż obok Malinskiej, znajdują się bowiem niewielkie Njivice z pięknymi, spokojnymi zatoczkami i plażami polecanymi głównie na rodzin z dziećmi.
W Njivicach znajduje się także znany kemping samochodowy, pięknie położony w lesie.
Na południowym krańcu wyspy, w miejscowości Baška, czeka na nas dwukilometrowa piaszczysto – żwirowa plaża.
Jest to jedna z najpiękniejszych plaż w Chorwacji, jednak w sezonie niezwykle zatłoczona. Dlatego odpoczywając na wyspie Krk w sezonie, warto wybrać się na mniejsze plaże w rejonie małych wiosek znajdujących się na wyspie (np. Klimno, Glavotok, Stara Baška, zatoka Pesja, Soline i Kijac).
A w głębi lądu, niedaleko Baški stoi kościół, gdzie znajduje się kopia XI – wiecznej kamiennej tablicy z Baški.
Wyryto na niej najstarszy znany tekst zapisany głagolicą. W głagolicy napisane były pierwsze teksty oraz rzeźbione napisy w kamieniu. Najstarsza taka tablica zapisana głagolicą została odnaleziona w kościele św. Łucji właśnie na wyspie Krk – jest to tzw. baščanska ploča z ok 1100 roku (dzisiaj przechowywana w Chorwackiej Akademii Nauki i Sztuki w Zagrzebiu).
Baška to obecnie piękna, letniskowa miejscowość. Wyróżniają ją malownicze plaże, romańska starówka i bogata oferta turystyczna. Jednak nie tylko. Baška i okolice są jednym z najbardziej imponujących chorwackich miejsc pod kątem szlaków pieszych, rowerowych i wspinaczkowych.
Jesteście miłośnikami gór i górskich wspinaczek? Będąc więc na wyspie, skorzystajcie z okazji i powpinajcie się na najwyższy szczyt gór na wyspie Krk – Obzovę (568 m n.p.m.) lub na okoliczne wzgórze, na którym stroi kaplica Sveti Ivan. Ze wzgórza rozciąga się malowniczy widok na okolicę!
Możecie skorzystać także z wyjątkowej atrakcji znajdującej się na wyspie Krk – ze zjazdu linowego Zipline Edison.
A jeżeli o wspinaczce mowa – w pięknie położonym, średniowiecznym miasteczku Vrbnik, czeka na Was stroma skarpa o wysokości 48 metrów i piękne widoki z tamtejszej wieży kościelnej. W miasteczku znajdziecie także …. najwęższą ulicę na świecie! Warto jej poszukać 🙂
Wiedzieliście, że Vrbnik jest znany z uprawy winorośli i produkcji mocnego, białego wina Žlahtina?
Szukając więc wyjątkowych pamiątek, warto pokusić się o lokalne wino Vrbnička žlahtina, domowy ser owczy, suszoną szynkę pršut, lokalne figi i uprawioną tutaj od wieków oliwę z oliwek.

Wyspa Krk – dziękujemy Kamili za zdjęcie!
2. Półwysep Pelješac
Półwysep Pelješac, położony w południowej części chorwackiego wybrzeża, ma bogatą historię i różnorodną ofertę związaną z m.in z aktywnościami sportowymi oraz kulinarnymi (miłośnicy wina, oliwy z oliwek czy owoców morza będą zachwyceni). Cały półwysep słynie z malowniczych średniowiecznych kościołów, klasztorów, osad i architektury.
Jego główne miejscowości jak Ston, Orebić, Viganj czy Trpanj zachwycają pięknymi plażami, smakiem win i jednymi z najpiękniejszymi widokami na Morzu Śródziemnym.
Na półwyspie Pelješac turyści mogą wypoczywać w kilku hotelach, na kempingach oraz licznych kwaterach prywatnych. Na przykład spójrzcie na stronę Zakwaterowanie w Chorwacji, gdzie znajdziecie mnóstwo ofert zakwaterowania m.in w Orebić czy Trpanj.
Miasteczko Orebić jest największą i wydaje się najpopularniejszą miejscowością na półwyspie Pelješac.
Doskonale połączona liniami promowymi z miastem Korčula (w sezonie nawet kilkanaście razy dziennie), z roku na roku przyciąga coraz więcej turystów. Okolice miasteczka to nie tylko piękne plaże, ładne położenie i dobra baza wypadowa – to także jedno najbardziej znanych w Chorwacji miejsc do uprawy winorośli położonych na stromych zboczach okolicznych wzgórz. To właśnie stąd i z niemal całego terenu Półwyspu Pelješac pochodzi szczep plavac mali, z którego powstaje wytrwane czerwone wino Plavac i Dingač. Spędzając więc kolejne wakacje w Chorwacji na półwyspie Pelješac warto spróbować lokalnych win słynących z oryginalnego smaku i aromatu.
Orebić będzie także znakomitym miejscem dla miłośników pieszych wycieczek i chorwackich gór.
Miasto leży bowiem u podnóża najwyższej na Pelješacu góry Sveti Ilija (961 m n.p.m.). Dość trudny szlak jest stosunkowo dobrze oznakowany i zaczyna się przy drodze znajdującej się obok XV-wiecznego klasztoru Franciszkanów (około 2 kilometry od centrum miasta). Ze szczytu, na którym znajduje się klasztor i kościółek Matki Boskiej Karmelickiej rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na Pelješac, Mljet, Korčulę i inne pobliskie wysepki. Do tego przepiękny i wyjątkowy śródziemnomorski klimat i atmosfera: głośne cykady, agawy, lasy piniowe i słodki zapach Chorwacji ……
Aktywne wakacje w Chorwacji? Viganj to raj dla miłośników aktywnych wakacji, głównie dla surferów. Jest to popularne miejsce do uprawiania windsurfingu, kitesurfingu i nurkowania. To tutaj są rozgrywane Mistrzostwa Chorwacji w windsurfingu. Przez cały rok działają tu liczne szkoły wind i kitesurfingu, które również oferują wypożyczanie sprzętu.
Tutaj znajduje się także plaża w Prapratno, która jest uznawana za jedną z najlepszych piaszczystych plaż w Chorwacji. Plaża znajduje się około 3 kilometrów od miejscowości Ston.
A sama miejscowość Ston szczyci się najdłuższymi murami obronnymi w Europie i słynie z produkcji soli. Największą atrakcją Stonu są obronne mury wzniesione za czasów Republiki Dubrownickiej w latach 1333 – 1506.
Nieopodal Stonu, po jego drugiej stronie znajdziemy Mali Ston, który słynie z hodowli jednych z najlepszych w Chorwacji ostryg. Odległość pomiędzy Stonem a Malim Stonem można pokonać samochodem (stanowczo nie polecamy 🙂 ) lub wspinając się na potężne mury obronne.
Zdjęcie: @stontouristboard
3. Wyspa Brač
Wyspa Brač jest największą wyspą archipelagu splickiego. To wyspa kamienia i pięknej historii.
Dlaczego kamienia? Mianowicie jedno z miasteczek na wyspie – Pučišća jest znanym na całym świecie miejscem o bogatej i długiej tradycji rzeźbiarskiej. Ze znajdujących się w okolicy kamieniołomów pochodzi kamień, który został wykorzystany do budowy licznych pałaców i kościołów w Dalmacji, Wenecji, a także Pałacu Dioklecjana, Pałacu Królewskiego w Sztokholmie oraz Białego Domu w Waszyngtonie.
Z miejscowego kamienia wykuto także pomnik Jana Pawła II, który znajduje się w miejscowości Selca na wyspie Brač.
Jest to także wyspa, gdzie znajduje się symbol chorwackich pocztówek i folderów – Zlatni Rat.
Amerykański Harper’s Bazaar w tegorocznym zestawieniu najpiękniejszych plaż całego świata, obok plaż znajdujących się m.in w Nowej Zelandii, na Seszelach, w Południowej Afryce, Portugalii, Australii czy w Turcji, umieścił tę słynną chorwacką plażę.
A Zlatni Rat najlepiej podziwiać ze szczytu najwyższego wzniesienia spośród wszystkich adriatyckich wysp – z Vidovej Góry (Vidova gora). Naszym oczom ukaże się także cała galeria sąsiadujących z nią wysp – Hvaru i Korčuli. Plaża Zlatni rat ma swoich zwolenników i przeciwników, jednak z pewnością jest to wizytówka wyspy Brač, którą z pewnością należy odwiedzić. A ze szczytu Vidovej Góry wygląda jeszcze wspanialej.
Góra osiąga 778 m n.p.m. Na sam wierzchołek góry można oczywiście podejść – byłby to jednak męczący wyczyn, który w jedną stronę trwałby około 2 godzin. Polecamy dla wytrawnych piechurów!
Możemy oczywiście wjechać dość wąską, jednak dobrze przygotowaną drogą, która wiedzie na sam szczyt – a tam czeka na nas wspaniały widok na południowe wybrzeże wyspy, a przede wszystkim na cypel słynnej plaży Zlatni rat.
Warto zajrzeć także do Postiry, małego miasteczka znajdującego się około 7 kilometrów od Supetaru, między Splitską i Pučiśća. Okolica Postiry charakteryzuje się pięknymi żwirowymi plażami (Velo i Malo Lozna, Zastivonje, Rot, Porat, Prja) i skalistymi zatoczkami. To tutaj także, zaledwie 4 kilometry od Postiry, znajduje się słynna piaszczysta zatoczka Lovrečina. Jeżeli szukacie w Chorwacji idealnej plaży dla rodziny z dziećmi, plaża Lovrečina będzie dobrym wyborem. Nie znajdziemy na niej skałek czy kamieni, jedynie delikatny żwirek i piasek.
Postira co roku organizuje liczne imprezy kulturalne. Między innymi obchodzony 16 lipca, w czasie święta Matki Boskiej z góry Karmel – Dzień Postiry. Odbywają się wtedy liczne koncerty, zabawy oraz bardzo popularne regaty żeglarskie zwane Regata ol Postirske fjere. W Postirze w trakcie okresu wakacyjnego trwa także Postirskie lato (Postirsko ljeto).

Povlja – dziękujemy Grażynie za zdjęcie!
4. Baška Voda
Waszym zdaniem Riwiera Makarska jest jednym z najciekawszych regionów Chorwacji, a do najbardziej popularnych miejscowości letniskowych wg. Was należą według liczby oddanych głosów Baška Voda, Makarska, Brela, Tučepi i Podgora.
W zeszłym roku naszą inspuracją była Brela, w tym roku czas na Baška Voda!
Baška Voda to miejscowość położona na Riwierze Makarskiej, między Brelą a Makarską. Ta dawna wiosna rybacka, mająca bardzo bogatą historię w zakresie rozwoju turystyki, charakteryzuje się ciągiem długich, łagodnych i żwirowych plaż, które rozciągają się u podnóży Biokovo. Plaże, choć w sezonie dość zatłoczone, są szerokie i długie, zacienione pachnącymi sosnami.
Baška Voda to typowa miejscowość wypoczynkowa, w sezonie oblegana przez turystów. Tutaj znajdziemy przede wszystkim hotele, prywatne kwatery i kempingi. Z miasteczka można popłynąć stateczkiem na największą wyspę u wybrzeży Dalmacji – wyspę Brač. To bardzo dogodne połączenie i z pewnością warto pokusić się na taki rejs, chociażby z powodu najsłynniejszej plaży na Braču – Zlatni rat. Baška Voda może być idealnym miejscem dla miłośników bardziej aktywnego wypoczynku: długie trasy spacerowe, szlaki rowerowe, wycieczki łodziami lub motorówkami, bogata oferta lotów paralotniami czy spadochronami. A do tego lokalne przysmaki serwowane w konobach: np. grillowane owoce morza, zupa rybna, pašticada.
Tuż obok Baška Voda znajdują się mniejsze, spokojniejsze miejscowości: Promajna (zapraszam na obszerny wpis), Bratuš (gdzie na stałe mieszka jedynie około 50 mieszkańców), Krvavica i Bast (znana już w czasach antycznych, mała wiosna leżąca około 3 kilometry od Baška Voda, gdzie znajdują się dwie wczesnobarokowe kościółki – crkva sv. Roka i Uznesenja Blažene Djevice Marije).
Cała Riwiera Makarska (Brela, Tučepi, Baška Voda, Promajna, Bratuš, Krvavica, Makarska, Podgora, Drašnice, Igrane, Živogošće, Drvenik, Zaostrog, Podaca, Brist, Gradac) jest doskonałym miejscem na rodzinny wypoczynek w Chorwacji: różnorodne i idealne dla dzieci plaże, miejsca do spacerów, atrakcje dla dzieci, odległość między miasteczkami pozwalająca na częste wycieczki. Nie wyobrażam sobie wakacji bez spacerowania i zwiedzania. No jak można nie skorzystać ze ścieżki Promajna – Baška Voda? 🙂
5. Šibenik
W tym roku warto odwiedzić Šibenik. Nie tylko z powodu pierwszej gwiazdki Michelin przyznanej restauracji Pelegrini znajdującej się w sercu Šibenika – w liczącej aż 700 lat Villi Pelegrini-Tambača, w pobliżu Katedry św. Jakuba. Będąc w okolicach Šibenika nie sposób pominąć tego unikalnego miejsca, od lat zdobywającego liczne nagrody. W zeszłym roku Pelegrini została uznana za najlepszą restaurację w Chorwacji!
Szybenik (chorw. Šibenik) – kolejne w Chorwacji piękne miasto, wskazujące na bogatą kulturę (głównie renesansową) i długą oraz burzliwą historię. Tutaj, wśród licznych zabytków i rzeźb unosi się duch historii i dlatego z pewnością warto poznać historię Szybenika, po raz pierwszy wspomnianego już w 1066 roku w dokumentach chorwackiego króla Petra Krešimira IV. Takie miasta jak Szybenik, Zadar, Trogir, Split niezmiennie kojarzą się z połączeniem bogatej historii i śródziemnomorskiego, wakacyjnego uroku.
Šibenik jest jednak najbardziej znany ze swojego najcenniejszego zabytku – gotycko-renesansowej Katedry św. Jakuba (chorw. katedrala sv. Jakova). Budowę katedry rozpoczęto na początku XV wieku, ukończono w 1535. Katedra w 2000 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego UNESCO. Zabytek szczególny i wyjątkowy, ponieważ podczas budowy katedry użyto wyłącznie kamienia (bez użycia żadnych innych materiałów) poprzez niespotykane wcześniej układanie bloków kamiennych (do budowy użyto marmuru z wyspy Brač). Projekt i budowę rozpoczął Juraj Dalmatinac – architekt i rzeźbiarz. Katedra zachwyca bogatymi zdobieniami w postaci rzeźb, na przykład fryz katedry z wieńcem składającym się z portretów 71 głów – to także dzieło tego rzeźbiarza.
Przy katedrze stoi pomnik Juraja Dalmatinca. Autorem pomnika jest Ivan Meštrović (rzeźbiarz, najbardziej znany jako autor pomników Indian w Chicago).
No to gdzie w tym roku wyjeżdżacie do Chorwacji? Jakie macie plany? Czy Waszym zdaniem warto odwiedzić powyższe propozycje?
Obserwuj Chorwacja Cafe na Facebooku i bądź na bieżąco z aktualnościami i wydarzeniami z Chorwacji!
Dołącz do nas na Instagramie, gdzie znajdziesz wyjątkowe zdjęcia z Chorwacji!
A na kanale Chorwacja Cafe na YouTube znajdziesz wyjątkowe i bezpłatne video lekcje języka chorwackiego!
Magda
2018-03-15 at 10:11
W Chorwacji byłam w tamtym roku.. Pojechaliśy autaem.. zajęło nam to 13 godzin.. Już się na takie podróże samochodem nie pisze. Te wakcje spędzę na gran canarii, ale już enterem lece. Samochodem to zdecydowanie za daleko. A samolotem 5 godzin i bedę.