
Chorwacja to raj dla żeglarzy, gdzie niezliczone fantastyczne plaże i tysiące kilometrów wybrzeża z ponad tysiącem wysp i wysepek, pozwolą przeżyć niezapomniane wakacje.
W żeglowaniu każdy odnajdzie coś dla siebie – dla jednych będzie to sposób na spędzenie aktywnych wakacji, dla drugich chęć podziwiania malowniczych widoków i odkrywania spokojnych plaż i pięknych zatoczek z dala od tłumów, a dla jeszcze innych forma spędzania wakacji sam na sam z najbliższymi.
Mamy do dyspozycji wiele polskich i chorwackich firm czarterowych, które oferują które oferują jachty żaglowe jednokadłubowe, katamarany czy łodzie motorowe.. A do tego w Chorwacji znajdziemy bardzo dobrą infrastrukturę, która cieszy się od lat nienaganną opinią na całym świecie. Na chorwackim wybrzeżu czeka na nas ponad 60 marin, a niejedna z nich cieszy się opinią najlepszej na świecie.
W prawie każdym miasteczku na wybrzeżu Istrii, Kvarneru czy Dalmacji znajdziemy marinę i bezpieczne miejsce do cumowania – nawet w pobliżu centrum miasta, co zapewni nam swobodny dostęp do zabytków, rozrywki i lokalnych restauracji.
Żeglowanie w Chorwacji.
Jak zacząć?
Przede wszystkim są potrzebne chęci, otwarcie na nowe doznania, ciekawość poznawania świata. Nie musimy posiadać jachtu – można go wypożyczyć (wyczarterować) od armatora (lub właściciela). Brak umiejętności, tudzież uprawnień, również nie jest przeszkodą – jacht, jak samochód, można na przykład wypożyczyć z „kierowcą”, czyli kapitanem, choć powszechniej nazywa się go dzisiaj skipperem. Można także połknąć morskiego bakcyla i rozpocząć samodzielną drogę do uzyskania uprawnień skippera. Jak to mówią “od zera do skippera” 🙂
Planując rejs w Chorwacji należy pamiętać, że z formalnego punktu widzenia, aby można było samodzielnie prowadzić jacht żaglowy po wodach morskich, należy posiadać odpowiednie do tego uprawnienia. Nasze polskie, państwowe patenty żeglarskie są honorowane i wysoce cenione na świecie, a więc także uznawane przez armatorów i ubezpieczycieli jachtów. Do prowadzenia morskiej jednostki żaglowej wymagane jest również posiadanie uprawnień radiooperatora SRC (jest to międzynarodowy certyfikat uprawniający do obsługi urządzeń radiowych, ang. Short Range Certificate).
Jak zostać skipperem?
Pierwszym etapem może być kurs na żeglarza jachtowego, czyli pierwsze zwroty pod żaglami. Kurs na stopień żeglarza jachtowego to żeglarski elementarz i praca u podstaw. Osoba posiadająca patent żeglarza jachtowego uprawniona jest do:
– prowadzenia jachtów żaglowych po wodach śródlądowych
- prowadzenia jachtów żaglowych o długości kadłuba do 12m po morskich wodach wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu w porze dziennej.
Można również rozpocząć od szkolenia na patent sternika motorowodnego. Patent sternik motorowodny uprawnia do prowadzenia jachtów motorowych:
– po wodach śródlądowych (bez ograniczeń)
– o długości kadłuba do 12 m po wodach morskich wewnętrznych oraz pozostałych wodach morskich w strefie do 2 Mm od brzegu, w porze dziennej.
Gdy mamy już pierwszy patent żeglarski, trzeba go “opływać”. To jak z prawem jazdy. “To ja decyduję” – jak wspaniałe jest to uczucie – już sam, bez instruktora, należy sprawdzić na własnej skórze. Należy przygotować się do tego solidnie, i realnie ocenić swoje możliwości, zanim zabierze się ze sobą rodzinę, która może nie zrozumieć waszych komend i jedynie czego będzie wymagać to żeglowanie wyłącznie na słonecznym halsie 🙂
PIERWSZE MORSKIE SZKOLENIE ŻEGLARSKIE W CHORWACJI – “MAŁY JACHTOWY STERNIK MORSKI”
Już nieco doświadczeni żeglarze mogą pomyśleć o pierwszych morskich krokach na szkoleniu na skippera chorwackiego (Voditelj Brodice) i Inshore Skipper ISSA (sternik żeglugi przybrzeżnej). Warunki są ku temu bardzo przyjazne – można stawiać swoje pierwsze kroki w żeglarstwie morskim w zadbanych, dobrze wyposażonych marinach, w pięknym otoczeniu przyrody, kultury i przyjaznych ludzi. Szkolenie dostarcza mnóstwa pozytywnych emocji, szczególnie podczas niezliczonej manewrówki w zmieniających się, malowniczych marinach. Szkolenie przeznaczone jest dla tych wszystkich, którzy posiadając już podstawowe doświadczenie żeglarskie (morskie lub śródlądowe), chcieliby zdobyć umiejętności wystarczające do samodzielnego czarteru i prowadzenia jachtów żaglowych po przybrzeżnych wodach morskich (głównie w Chorwacji i innych krajach Morza Śródziemnego). Na koniec kursu, dla chętnych, przewidziana została możliwość zdobycia uprawnień Voditelj Brodice kat. B, jak również Inshore Skipper ISSA. To idealne szkolenie do zdobycia umiejętności i stażu przed szkoleniem na stopień jachtowego sternika morskiego.
Chorwacja dla żeglarzy.
Chorwackie wybrzeże jest znane ze względu na piękną przyrodę, plaże, nadmorskie miasteczka, nowoczesne porty i miejsca do cumowania oraz niezliczoną ilość zatok gdzie znajdziemy spokój i wszechobecną naturę.
Na wybrzeżu znajduje się kilkadziesiąt marin, a wśród nich także znane ze swojej nowoczesności “perełki” jak na przykład Marina Frapa, położna w miasteczku Rogoznica na około 136 000 m2 powierzchni i rok w rok zdobywająca nagrody w żeglarskim świecie), znane na całym świecie.
Najważniejsze to jednak dobre towarzystwo – to podstawa udanego wyjazdu na żagle. Zbierzcie swoją ulubioną ekipę, z którą będziecie dzielić przestrzeń na jachcie i wspaniałe chwile w chorwackim słońcu.
Ahoj przygodo!
Artykuł powstał we współpracy z firmą Pro-Skippers Group, która zajmuje się organizacją rejsów, czarterów jachtów morskich w Polsce i za granicą, głównie po Morzu Śródziemnym (Chorwacja, Grecja, Włochy). Jest także solidną szkołą żeglarstwa oraz licencjonowanym ośrodkiem egzaminacyjnym na stopnie żeglarskie i motorowodne.
Zapraszamy do kontaktu:
+ 48 22 243 09 00
info@pro-skippers.com
Chorwacja Cafe również służy pomocą 🙂 Tym bardziej, że rozpoczynamy swoją morską przygodę. Zaczęliśmy od sternika motorowodnego, kolejnym naszym krokiem będzie uzyskanie patentu żeglarza jachtowego. Pełni energii kontynuujemy naszą przygodę z żeglowaniem, choć cały czas z wielkim respektem do wody i wiatru 🙂
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
LinkedIn
RSS