
Nin, osada iliryjskiego plemienia Liburnów (znana pod nazwą Aenona, gdzie dzięki wykopaliskom archeologicznym można śledzić rozwój kultury Liburnów) istniała już w IX wieku p.n.e, to jedno z najważniejszych miast w historii Chorwacji. To leżące około 14 km na północny zachód od Zadaru miasteczko, jest najstarszym chorwackim miastem królewskim, kolebką chorwackiego państwa.
NIN – bogate dziedzictwo historyczne Chorwacji.
Ponieważ Zadar znalazł się pod panowaniem chorwackim w XI wieku, to tutaj właśnie znajdowała się siedziba biskupów chorwackich i centrum władzy kościelnej Królestwa Chorwackiego.
To w Ninie znajdowały się siedziby chorwackich władców narodowych: książąt Višeslava, Trpimira i Branimira, czy króla Tomislava, Petra Krešimira IV i Zvonimira.
Obecnie NIN to niezwykle malownicza mała miejscowość położona położone na miniaturowej wyspie w samym środku pięknej laguny. Do miasta wchodzi się przez starą bramę miejską, a w samym miasteczku co krok widzimy liczne zabytki świadczące o bogatej historii tego miasta (od kilkunastu lat są tutaj prowadzone liczne prace archeologiczne, odkrywające resztki dawnej świetności). Są to między innymi kościół św. Anzelma – niegdyś XIX wieczna katedra z dzwonnicą z XIII wieku, która jest pozostałością największej świątyni antycznej. Obecnie jest to kościół parafialny znajdujący się w centrum Ninu.
Nin ma jeszcze jeden bardzo cenny zabytek – najmniejszą katedrę na świecie – to kościół św. Krzyża, zbudowany w czasach przedromańskich stanowił siedzibę biskupa Grgura Ninskiego, który wprowadził ojczysty język do liturgii.
Kościół św. Krzyża jest najcenniejszym zabytkiem wczesnej chorwackiej architektury sakralnej. Kościół został zbudowany w IX wieku, w okresie wczesnego chrześcijaństwa. Jest to jedyny obiekt sakralny w Nin, który pozostał nietknięty od czasu jego budowy. Ma 7,80 m długości, 7,60 m szerokości, 8,20 m wysokości i 57 cm grubości. Został zbudowany na ruinach starożytnych domów, których pozostałości są widoczne do dzisiaj. Wokół kościoła odkryto wiele średniowiecznych grobów.
Pomnik Grgura Ninskiego znajduje się w Splicie, w okolicy Złotej Bramy. Autorem pomnika jest Ivan Meštrović. Będąc obok pomnika koniecznie trzeba dotknąć wielkiego palucha u nogi biskupa – to przynosi szczęście. Jest to sprawdzone wielokrotnie! 🙂
Na Starówce znajduje się jeszcze jeden cenny zabytek – kościół św. Ambrożego z XIII wieku. Jest to zabytek o romańsko-gotyckim charakterze, znajdujący się bramie Gornja vrata. We współczesnych czasach, ze względu na niezwykłą i wyjątkową akustykę, odbywają się tutaj koncerty.
Piaszczyste plaże w Chorwacji.
Obecnie NIN jest znany z rozległych, piaszczystych plaż. Miasteczko leży bowiem nad spokojną zatoką z piaszczystymi plażami, solankami i leczniczymi błotami, które znajdują się w okolicy najbardziej znanej tutaj plaży Kraljičina plaža. Ninskie błoto od dawien dawna (nawet w czasach rzymskich!) jest stosowane w leczeniu różnych dolegliwości, takich jak choroby reumatyczne, w deformacji kręgosłupa czy różnych chorobach skóry.
Idealna terapie błotem powinna tutaj trwać około kilkanaście dni i powinna polegać na pokryciu błotem, opalania się na okolicznej, piaszczystej plaży, a następnie spłukania błota w ciepłym morzu. Podobno działa! 🙂
Będąc w Ninie, koniecznie należy odwiedzić plażę Ninska Laguna (zwana także Kraljičina plaža), która jest jedną z najbardziej znanych i najpopularniejszych plaż w okolicy. Jest to przepiękna piaszczysta plaża piaszczysta, idealna dla rodzin z dziećmi.
Obecnie jest malowniczym, spokojnym miasteczkiem z typowymi wąskimi uliczkami i kilkoma wspaniałymi zabytkami przypominającymi o jego bogatej przeszłości. Starówka Ninu jest mała, ale niezwykle malownicza. Spacerując, można odwiedzić liczne sklepy z pamiątkami, restauracje i kawiarnie.
Zapraszamy na fotorelację:
Lokalne przysmaki w jednej z restauracji w Ninie.
Po więcej smaków Chorwacji zapraszamy tutaj – kuchnia Chorwacji.
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
LinkedIn
RSS