
Wyspa Korčula – w starożytnej Grecji nazywana Korkyra Melaina, a za czasów rzymskich Corcyra Nigra – Czarna Korčula. Główne miasta wyspy to Korčula, Lumbarda, Blato i Vela Luka.
O Korčuli można długo pisać, jednak na początek zapraszamy do najpiękniejszych miejsc na wyspie.
Czekają na Was: Vela Luka, Lumbarda, Zavalatica, Ošjak, Kamenjak, Pupnatska Luka, Proizd, Brna, Prižba, Prigradica, Banja, Račišće.
Kilka dni temu firma HTP Korcula d.d. (hotele Korčula) zaprezentowała swoją najnowszą kampanię reklamową “Korčula – wyspa stworzona z marzeń”. To najnowszy film promujący wyspę i zachęcający w obecnych trudnych czasach do marzeń. Obecnie, gdy podróżowanie i osobiste odwiedzenie wyspy jest niemożliwe, warto marzyć i planować, a następnie odwiedzić wyspę, gdy po epidemii będzie to już możliwe.
My również rozpocznijmy zwiedzanie i poczujmy wyjątkową atmosferę tej wyspy:
- Stare Miasto w mieście Korčula.
Najstarsza część miasta położona jest na niewielkim półwyspie, a jej cechą charakterystyczną jest zwarta zabudowa i siatka ulic w kształcie ryby. Ta niegdyś wenecka stolica wyspy jest absolutnie wyjątkowa – tutaj oprócz pięknych plaż, malowniczych miasteczek, wąskich uliczek zachwyci Was smak lokalnej oliwy i bogate tradycje winiarskie.
Stolica wyspy jest jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych miast w basenie Morza Śródziemnego, którego wejścia strzegą pochodzące właśnie z czasów Średniowiecza mury i baszty. Główna droga na starówkę wiedzie przez Kopnena Vrata, do której prowadzą charakterystyczne, majestatyczne schody kończące się przy wzniesionej w XIV wieku bramie Veliki Revelin. Nad łukiem baszty przywita nas wykuty w kamieniu skrzydlaty, wenecki lew – pamiątka po panowaniu Wenecjan, którzy władali Korčulą do 1797 roku. Przekraczając basztę, znajdziemy się w samym sercu miasta, wśród wąskich zaułków, głównego placu z katedrą św. Marka, skarbca katedralnego, Muzeum Miejskiego i domu Marco Polo. Latem warto wspiąć się na wieżę, skąd rozpościera się piękny widok na miasto i okolicę.
- Szlak lokalnych win.
Korčula oprócz pięknych plaż od wieków słynie z uprawy winorośli i ma bardzo bogate tradycje winiarskie. Wyspa szczyci się długą tradycją uprawy białych winogron i już w greckich czasach wina z Korčuli były niezwykle cenione, a lokalne wyroby z miejscowości Blato, Lumbarda, Čara, Smokvica znajdują się obecnie na liście najlepszych win świata. Winnice znajdujące się na suchych glebach wyspy, otoczone morzem i wyjątkowo dużą ilością słońca, stanowią podstawę jednych z najlepszych białych win w Chorwacji.
Na wyspie królują gatunki pošip i grk, oba z białych odmian winogron (w przeciwieństwie do terenów Dalmacji, które słyną z czerwonych win). Grk, czasami nazywany Grk Bijeli, jest uprawiany na południowych wzgórzach Korčuli, głównie wokół miasteczka Lumbarda, gdzie występują głównie piaszczyste i bardzo suche tereny (wokół Lumbardy znajduje się około 30 hektarów winnic, które produkują około 20 tysięcy butelek grk’u rocznie).
Będąc więc na wyspie, warto poszukać lokalnych winnych szlaków i odwiedzić lokalnych, zaangażowanych od wielu lat w uprawę winogron producentów wina, z których kilku ma własne restauracje, winiarnie oraz organizuje degustacje. - Szlakiem Marco Polo.
Chorwacka wersja historii głosi, że w mieście Korčula urodził się słynny podróżnik Marco Polo.
Dokładne miejsce narodzin Marco Polo nie jest jednak jasne i nadal stanowi przedmiot badań. Część historyków twierdzi, że Marco Polo urodził się w Wenecji. Niektórzy jednak są zdania, że urodził się w mieście Korčula, która była wówczas częścią Republiki Weneckiej. Mieszkańcy Korčuli są jednak przekonani, że wielki podróżnik urodził się tutaj w 1254 roku i jako piętnastolatek przeniósł się z rodzicami do Wenecji.
- Turniej rycerski i taniec Moreška
Moreška to tradycyjny, bojowy taniec z mieczami. Jest tańcem wyjątkowo mocno zakorzenionym w historii i duszy wyspy, od wieków stanowi symbol Korčuli, wykonywany przy specjalnych okazjach.
Aktorami i tancerzami Moreški są mężczyźni pochodzący z tradycyjnych rodzin z Korčuli, a sam taniec był już znany na tych terenach w XVI wieku. “Walczący taniec” pochodzi z terenów południowej Europy i prawdopodobnie swoje korzenie ma w Hiszpanii, gdzie był formą protestu przeciwko okupacji Maurów. Zasadniczo jest to tańcząca wersja “bitwy o miecz” i opowiada historię uprowadzonej księżniczki. Historia rozpoczyna się mową księżniczki, która deklaruje swoją miłość do Osmana (w spektaklu żołnierze Osmana są ubrani na czerwono). Niestety, zakochany w niej Moro porywa ją, co doprowadza do spektaklu walki między rywalizującymi między sobą władcami.
Moreška do XIX wieku była wykonywana w wielu śródziemnomorskich miastach. Obecnie jednak można ją zobaczyć jedynie na Korčuli, a głównym przedstawieniem jest to odbywające się w dniu 29 lipca, podczas Święta Korčuli – Dnia św. Teodora.
Tradycyjny taniec Moreška wykonują tylko nieliczne zespoły w mieście Korčula, jednak są także inne grupy wykonujące różne warianty tańca z mieczami, np. taniec zwany Kumpanija.
W sezonie letnim taniec Kumpanija możemy podziwiać m.in w miejscowościach Čara, Pupnat, Smokvica czy Žrnovo. - Wycieczka na wyspę Proizd.
Jeżeli szukamy cichych zatoczek i plaż z dala od cywilizacji, wyspa Proizd będzie idealnym pomysłem na jednodniową wycieczkę. A już sama morska przeprawa na nią, niesamowitą, około 30 minutową przygodą.
Na małą wyspę Proizd możemy dopłynąć łódką (tzw. wodne taksówki) z wyspy Korčula, z miasta Vela Luka. Na wyspie, z dala od miejskich, wypełnionych po brzegi plaż, znajduje się kilka miejsc, gdzie spotkamy w zasadzie dzikie, niezatłoczone zatoczki. Dla osób lubiących ciszę i spokojny odpoczynek wśród krystalicznej wody – to będzie raj na ziemi!
Z ciekawostek, plaże na wyspie Proizd zostały wybrane jako najpiękniejsze i wygrały w chorwackim plebiscycie “Plaża 2007 roku”, a brytyjski Daily Telegraph umieścił je w pierwszej piątce najpiękniejszych plaż na całym Adriatyku.
Zobaczcie wyspę Proizd i jej najbardziej malownicze plaże:
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
LinkedIn
RSS