
Dubrownik – 5 miejsc, które warto zwiedzić
Bazując na opiniach i sugestiach naszych Czytelników, przygotowaliśmy “mini przewodnik” dotyczący miejsc, które warto zobaczyć w Dubrowniku. Zapraszamy więc na spacer po miejscach, które wg. Was są godne polecenia i które z pewnością warto poznać.
Zajrzyjcie także do naszych wcześniejszych “mini przewodników” po Splicie i Zadarze.
Urokliwe wąskie uliczki, niezliczone schody, wszechogarniający kamień i czarujący port – taki jest Dubrownik.
Dubrownik – miasto, w którym na każdym kroku czujemy niezwykłą historię. Miasto otoczone morzem i portem, który przez tysiące lat odgrywał ogromną rolę w europejskiej żegludze handlowej. Miasto, gdzie znajduje się jedna z najpiękniejszych miejskich plaż świata. I to tutaj znajduje się jedna z najbardziej niezwykłych ulic świata – Stradun, którą brytyjski The Telegraph umieścił na niezwykle prestiżowej liście “25 niesamowitych ulic, które koniecznie należy odwiedzić przed śmiercią”! Główna ulica Dubrownika znalazła się na trzecim miejscu, zaraz po paryskiej Alei Pól Elizejskich (Champs Élysées) i po Ocean Drive w Miami.
Powtórzmy raz jeszcze piękne słowa: “Ci, którzy poszukują raju na ziemi, powinni przyjechać do Dubrownika” – napisał laureat Nagrody Nobla George Bernard Shaw.
Zatem zwiedzajmy i poczujmy ten wyjątkowy charakter tego miasta:
- Stradun – główna, niepowtarzalna ulica Dubrownika. Tutaj trwa niekończąca się atmosfera sjesty, zabawy i wakacyjnego luzu. Przysiądźmy więc na dłużej i podobnie jak mieszkańcy południa, rozkoszujmy się codziennym rytuałem rozmów i radosnych spotkań przy kawie. Kiedyś płynął tutaj kanał, który w średniowieczu został zasypany, w XV wieku wybrukowany, a po wielkim trzęsieniu ziemi w 1667 roku odbudowany.
Do dziś jest to najbardziej reprezentacyjna ulica w Dubrowniku i nie tylko. Stąd rozchodzą się liczne wąskie uliczki Starego Miasta i niezliczone schody pnące się pod samą górę. Znajdźmy taką uliczkę z dala od zgiełku, zaszyjmy się tam i zgubmy w niezliczonych zakamarkach. To tam znajdziemy najlepsze, bo lokalne konoby i restauracje. Wizytówką tutejszej kuchni są z pewnością ryby (ribe), głównie na grillu np. okoń morski, dorada, dorsz (brancin, orada, bakalar), ośmiornica i sałatka z ośmiornicy (salata od hobotnice), czarne risotto (crni rižot). Do tego flagowe produkty z tego regionu – wspaniałe owoce morza, np. kalmary z grilla (lignje na żaru). Do tego lampka wina, a nic tak tutaj nie poprawia nastroju, jak królująca tutaj malvasija dubrovačka. A na deser dubrovačka rozata lub paradižet. - Wzgórze Srđ (brdo Srđ). Jest to doskonałe miejsce, aby poznać Dubrownik z trochę z innej perspektywy. Stąd możemy pooglądać życie miasta, jego gwar i ten niepowtarzalny widok dachów Dubrownika.
Wzgórze Srđ znajduje się około 415 metrów n.p.m. – stąd widać wyjątkowe położenie Dubrownika – naszym oczom ukaże się cała galeria jednych z najpiękniejszych w Chorwacji miejsc: półwysep Pelješac (poluotok Pelješac), wyspy Korčula, Mljet i Lokrum, do tego Archipelag Elafity.
Góra Srđ to bardzo ważny kawałek historii Dubrownika. To stąd podczas ostatniej wojny przez siedem miesięcy na starówkę padały pociski i to z tego miejsca Czarnogórcy i Serbowie ostrzeliwali miasto. Wspomnieniem tamtych wydarzeń jest dzisiaj muzeum znajdujące się na szczycie wzgórza. W muzeum znajdziemy liczne historyczne materiały świadczące o tragicznych wydarzeniach (zdjęcia, materiały video, przedmioty) z ostatniej wojny.
To tutaj znajduje się Fort Imperial, który stał się symbolem bohaterskiej obrony Dubrownika.
- Klasztor Franciszkanów (Franjevački samostan i crkva) z grobem wielkiego poety, przedstawiciela literatury dubrownickiej XVI/XVII wieku – Ivana Gundulića.
Ivan Gundulić jest uważany za jednego z najsłynniejszych Chorwatów w historii. Zapewne znany jest turystom odwiedzającym Dubrownik, ponieważ jego pomnik (już od 1893 roku) znajduje się w Dubrowniku, na placu Poljana. Znany jest również uczniom, ponieważ jego dzieła są lekturami szkolnymi, a każdemu, kto chociaż raz był w Chorwacji, pewnie przewinął się przez rękę – jego portret znajduje się na banknocie o nominale 50 chorwackich kun.
Ivan Gundulić żył w latach 1589–1638, w czasach niezależnej Republiki Dubrownickiej, gdzie literatura dubrownicka z tych czasów odegrała decydującą rolę w historii literatury chorwackiej w XVI/XVII wieku. Przełom XVI/XVII wieku był dla Dubrownika okresem dobrobytu, wolności i niezależności. Gundulić pisze o tym w swoich największych dziełach, m.in. w pastorałce “Dubravka” oraz w największym swoim dziele, który jest jednym z kluczowych pozycji literatury starochorwackiej i dubrownickiej XVII wieku – w poemacie “Osman“. W “Osmanie” znajdziemy dużo polskich pierwiastków, wydarzenia w Turcji po klęsce pod Chocimiem w 1621 roku, gdzie wysławia polski naród za odwagę i podkreśla godne naśladowania zwycięstwo nad Turkami.
- Późnym popołudniem warto wybrać się na kilkukilometrowy spacer wzdłuż średniowiecznych murów obronnych (Dubrovačke gradske zidine), które przez wieki skutecznie broniły miasta. Mury te wraz z wieżami i basztami należą do najstarszych w Europie. Są także najlepiej zachowanymi murami obronnymi w Europie. Mury powstały w XIV i XV wieku i składały się z ponad 20 wież i bastionów.
Warto wybrać się także na szczyt baszty Minčeta (Tvrđava Minčeta) zaprojektowanej przez w 1455 roku przez Michelozza Michelozziego z Florencji i wykończonej przez Juraja Dalmatinca. Jest to część fortyfikacji Dubrownika, z której rozpościera się szczególnie piękny widok na całe miasto. Na szczyt prowadzą liczne schodki, więc podczas letnich upałów trzeba się przygotować na niemały wysiłek!
- Będąc w Dubrowniku w lipcu i w sierpniu (10.07.2017 – 25.08.2017) warto uczestniczyć w najstarszym i najbardziej znanym festiwalu, który odbywa się w Chorwacji. Jest to Letni Festiwal Dubrownicki (Dubrovačke ljetne igre).
Ulice Dubrownika zmieniają się w tym czasie w naturalne scenerie teatralne i muzyczne, gdzie w każdym zaułku słychać muzykę klasyczną, przedstawienia teatralne i spektakle baletowe. Program co roku zachwyca swoją różnorodnością. Przedstawienia odgrywane na fortyfikacjach, balkonach, placach wprowadzają widzów w niepowtarzalne przeżycia i emocje!
W tym roku program obejmuje m.in balet “Jezioro Łabędzie” Piotra Czajkowskiego, uznawaną za jedną z najpiękniejszych oper barokowych “Orlando” G.F. Händla, tragedię “Otello” Williama Szekspira, dramat “Gospoda Glembajevi” chorwackiego pisarza uważanego za jednego z najwybitniejszych twórców literatury chorwackiej – Miroslava Krležy, komedię “Skup” chorwackiego pisarza – Marina Držicia oraz liczne koncerty, filmy, wystawy i wiele innych.
- Stradun – główna, niepowtarzalna ulica Dubrownika. Tutaj trwa niekończąca się atmosfera sjesty, zabawy i wakacyjnego luzu. Przysiądźmy więc na dłużej i podobnie jak mieszkańcy południa, rozkoszujmy się codziennym rytuałem rozmów i radosnych spotkań przy kawie. Kiedyś płynął tutaj kanał, który w średniowieczu został zasypany, w XV wieku wybrukowany, a po wielkim trzęsieniu ziemi w 1667 roku odbudowany.
Jak zaplanować wyjazd i pobyt w Dubrowniku? Alternatywą dla wyjazdów własnym samochodem są wyjazdy zorganizowane przez polskie biura podróży np. ITAKA” : “Chorwackie wakacje”.
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
LinkedIn
RSS