
Zadar to miasto, które każdy powinien odwiedzić i odkryć dla siebie. To tutaj znajdziemy dużą ilość wyjątkowych zabytków, atrakcji i wyjątkowych miejsc, dla których warto poświęcić kilka dni naszego pobytu w Chorwacji.
W sezonie ściągają tu tłumy turystów, ale kto raz odkrył Zadar, wróci tu z pewnością jeszcze nie raz.
Zadar to miasto, które zgodnie ze słowami cesarza bizantyńskiego i pisarza podróżniczego Constantine Porfirogenet’a jest starsze niż Rzym. Jest to także miasto, które w 2016 roku roku zdobyło nagrodę najlepsze europejskie miasto, pokonując m.in Ateny, Paryż, Brukselę, Mediolan, Wiedeń, Madryt i Rzym!
Zadar w Chorwacji. Co warto zobaczyć w Zadarze?
Przedstawiamy zestawienie 20 najważniejszych miejsc, których nie można pominąć podczas wizyty w Zadarze.
- Stare Miasto. To serce Zadaru podczas II wojny światowej zostało w znacznej części zniszczone.
Sukcesywnie odbudowywane, dzisiaj jest jedną z piękniejszych chorwackich starówek z zabytkowymi kościołami i pięknymi uliczkami. Symbolem Starego Miasta i jednym z najbardziej charakterystycznych budynków Zadaru jest kościół św. Donata, który sąsiaduje z katedrą św. Anastazji.
Do budowy kościoła użyto fragmentów pochodzących z czasów rzymskich, a w środku można podziwiać dwie kolumny, które pamiętają czasy antyczne. Między innymi ze względu na bardzo dobrą akustykę panującą w kościele, organizowany jest tutaj festiwal muzyki poważnej – “Wieczory Muzyczne w Kościele św. Donata“(Glazbene večeri u sv. Donatu). Podczas festiwalu można usłyszeć koncerty muzyki średniowiecznej, renesansowej i wczesnobarokowej.
- Katedra św. Anastazji (Sveta Stošija). Katedra jest największą i jedną z piękniejszych świątyń w Dalmacji. Powstawała na przełomie XII/XIII wieku. Wewnątrz świątyni, w sarkofagu z IX wieku znajdują się szczątki patronki kościoła.
W środku katedry złożone są także relikwie św. Donata. Obok kościoła znajduje się równie piękna renesansowa dzwonnica, którą z pewnością także warto odwiedzić!
- Założone w 1832 r. Muzeum Archeologiczne w Zadarze (Arheološki muzej Zadar) to drugie najstarsze muzeum w Chorwacji, poświęcone bogatej historii miasta. W muzeum znajdziemy liczne znaleziska z VII-XII wieku, a także wiele ekspozycji związanych z północną Dalmacją w okresie rzymskim (szczególnie interesujący jest model Zadaru przedstawiający miasto w układzie rzymskim). Znajdziemy tutaj także eksponaty pochodzącye z czasów paleolitu, neolitu, miedzi, brązu i żelaza, w tym broń, biżuterię, wyroby garncarskie i inne.
- Zbudowany przez benedyktynów, romański kościół św. Chrysogonusa (Crkva sv. Krševana) został zbudowany na miejscu starego rzymskiego rynku pod koniec XII wieku. Wnętrze tego wspaniałego, trójnawowego kościoła obejmuje barokowy ołtarz z początku XVIII wieku, a także apsyda zawierające wiele dobrze zachowanych XIII-wiecznych fresków. Na szczególną uwagę zasługuje piękna zewnętrzna strona apsydy z tyłu kościoła z rzędem łuków wyścielających górną część.
Warto również odwiedzić XVII-wieczny kościół św. Szymona (crkva Sv. Šimuna), w którym znajdują się relikwie świętego Szymona, jednego z czterech świętych patronów Zadaru. Relikwie są przechowywane w sarkofagu zaprojektowanym przez Francesca da Milano pod koniec XIV wieku. Na trumnie cedrowej umieszczono złocone płaskorzeźby przedstawiające życie św. Szymona. - Rzymskie Forum – zbudowany w I wieku p.n.e , stare rzymskie forum Zadaru to z pewnością obowiązkowy punkt “zadarskiego programu”. Obecnie znajdziemy na placu Zeleni trg jedynie ruiny, ale i tak do teraz pozostałości rzymskiego forum robią imponujące wrażenie. Co tu znajdziemy? – pozostałości po fundamentach kilku budynków i kolumnę koryncką. Mamy dla Was wskazówkę – odwiedźcie to miejsce wieczorem, wtedy ruiny są podświetlane, co tworzy wyjątkową atmosferę tajemniczości.
- Organy morskie (Morske Orgulje). Organy są fascynująca atrakcją turystyczną dostępną jedynie w Zadarze.
Atrakcja została doceniona na całym świecie i nagrodzona wieloma nagrodami. Jej twórca, Nikola Bašić – architekt urodzony na pobliskiej wyspie Murter, otrzymał Europejską Nagrodę dla Miejskiej Przestrzeni Publicznej. Oficjalne otwarcie organów morskich nastąpiło 15 kwietnia 2005 roku na zadarskim wybrzeżu. Organy zajmują 70 metrów nabrzeża i są podzielone na siedem części. Cały system składa się rur schowanych pod kamiennymi schodami. W momencie, gdy woda uderza i wlewa się do ich wnętrza, słyszymy “muzykę morza”.
Posłuchajcie:
- Zadarskie Lato Teatralne. Na przełomie czerwca i lipca w Zadarze odbywa się festiwal teatrów –Zadarsko kazališno ljeto. Będąc w Zadarze na przełomie czerwca / lipca i sierpnia, z pewnością warto wtopić się w teatralno-muzyczną atmosferę miasta, którą podkreśla dodatkowo otoczenie zabytkowych budowli Zadaru. Otoczeni rzymską przeszłością, wśród zadarskich kościółków, Forum, wąskich uliczek i schodów zobaczymy i posłuchamy przedstawienia teatralne i muzyczne nie tylko z Chorwacji, ale także z całego świata.
- Rejs gondolą. Tak, wiemy, że gondole i gondolierów można spotkać głównie w Wenecji. Mamy jednak dla Was świetną wiadomość, że w Zadarze również! Zadarscy gondolierzy (jedyni na chorwackim wybrzeżu), zwani tutaj już od XIV wieku BARKAJOLI, zabiorą Was w morską podróż wokół portu, podczas której z zupełnie innej perspektywy będziecie mogli zobaczyć atrakcje, które już widzieliście, ale zwiedzając Zadar pieszo.
Zdjęcie: @LikeZadar
- Plaża Borik. W Zadarze, oprócz zabytków i licznych atrakcji kulturalnych, znajdziemy słoneczne plaże.
Warto więc także poznać wypoczynkową część Zadaru, przede wszystkim część zwaną Borik, która jest centrum rozrywkowo – plażowego życia Zadaru.
Plaże w Zadarze i w okolicach miasta są żwirowe, czasami także piaszczyste. Dzięki łagodnemu zejściu do morza są odpowiednie również dla małych dzieci. Plaża Borik (która jest główną, miejska plażą miasta) została wyróżniona Błękitną flagą. Warto także odpocząć na pozostałych plażach znajdujących się w Zadarze: na plażach Kolovare, Puntamika i Diklo oraz w miejscowościach znajdujących się w pobliżu Zadaru: w miasteczku Sukošan znajdziemy plażę Dječji raj, w Bibinje plażę Punta Rožica oraz dużą plażę w miejscowości Zaton, która znajduje się około 10 kilometrów od Zadaru. - Rejon Zadaru obfituje w liczne połączenia promowe. Z Zadaru popłyniemy promem m.in do malowniczego MALI LOŠINJ, na wyspę Ugljan (miejscowość Preko) i BRBINJ – miasteczko znajdującego się na wyspie Dugi otok.
Na wyspę Ugljan codziennie pływają promy i katamarany z Zadaru. Podróż trwa około 15/20 minut, a prom lub katamaran zatrzymują się w porcie, w miejscowości Preko.
TUTAJ znajdziecie zestawienie wszystkich promów i katamaranów z rejonu Zadaru.
Najbardziej znane miejsca na wyspie to Kukljica, Preko, Ugljan i Kali, znajdujące się na północno-wschodniej stronie wyspy.
Będąc na wyspie Ugljan nie można pominąć pięknego miasteczka Preko i wizyty na średniowiecznej twierdzy św. Mihovila, która znajduje się na wzgórzu o wysokości 265 metrów nad miejscowością Preko.
Na wzgórze można wejść od różnych stron, ale najlepiej i najłatwiej jest wejść szlakiem Preko – Św. Mihovil o długości 2,5 kilometra. Samo wejście trwa godzinę (z centrum Preko najpierw wąską drogą w górę, wśród wzgórz pokrytych oliwkami, następnie w górę stromą ścieżką, która jest asfaltowa, momentami brukowana), a na samym szczycie czeka spektakularny widok na Zadarski archipelag i Park Narodowy Kornati!
Śmiałkowie pokonuję tę trasę także na rowerach!
Ugljan ma wiele plaż i zatoczek, które z pewnością warto odwiedzić.
Oprócz wspomnianych wyżej plaż JAZ w Preko i Batalaža w Kali, znajdziemy piaszczystą plażę Sabuša, znajdującą się około 1 kilometra od centrum miasteczka Kukljica. Piaszczystą plażę (MOSTIR) idealną dla dzieci znajdziemy także w centrum miasteczka Ugljan, piaszczystą zatokę w Muline czy inne w Lukoran, Poljana czy Sutomišćica.
Po więcej o wyspie Ugljan, zapraszamy TUTAJ. - Zadar i okolice to idealne miejsce na urlop dla miłośników aktywnych wakacji.
Z początkiem maja odbywa się w Zadarze aktywny weekend w Chorwacji – Zadar Outdoor Festival. Dla tych, którzy szukają ciekawych wyzwań, lubią się wspinać, pływać, jeździć na rowerze czy nurkować, Chorwacja to idealne rozwiązanie. Dla fanów aktywnego wypoczynku jest wiele możliwości: wędrówki, wycieczki rowerowe, liczne sporty wodne, paralotniarstwo, bungee jumping, zipline, off road. Warto wykorzystać te propozycje!
To już kolejna edycja festiwalu Zadar Outdoor Festival, którego celem jest zachęcenie do uprawiania sportu oraz przedstawienie Zadaru i okolic jako idealnego miejsca do aktywnego wypoczynku w Chorwacji. W czasie festiwalu Zadar przemieni się w swoiste centrum sportu. Oczywiście, na festiwalu nie zabraknie takich dyscyplin sportowych jak żeglarstwo, pływanie (będzie maraton pływacki), rafting, kolarstwo, biegi czy wspinaczka.Powszechnie wiadomo, że Zadar i jego najbliższe okolice, stanowią jeden z najbardziej atrakcyjnych obszarów w Chorwacji i są idealnym miejscem do wszelkiego rodzaju aktywności na świeżym powietrzu.
W tym roku, przez trzy dni w maju morze, ziemia i góry regionu zadarskiego staną się naturalnymi szlakami wyścigowymi, które będą wyzwaniem dla uczestników z całego świata.
W przepięknych wodach Kanału Zadarskiego będą odbywać się 3 duże wyścigi: regaty żeglarskie, maraton pływacki i wyścig kajakowy. Do tego trasy biegowe, trekkingowe i rowerowe ciągnące się wśród malowniczych krajobrazów kanionu rzeki Zrmanja (to jeden z najpiękniejszych w całej Europie), szczytów gór Velebit i okolic miasteczka Petrčane.Do tego nie może oczywiście zabraknąć także muzycznych wieczorów oraz wyjątkowych smaków i zapachów prawdziwej, dalmatyńskiej kuchni. W trakcie majowego festiwalu, najlepsze restauracje w Zadarze przygotują najlepsze dalmatyńskie specjały w specjalnej cenie!
Po szczegóły i plan festiwalu zapraszamy na stronę https://zadaroutdoor.com/ - Rodzinne wakacje w Chorwacji? – Riwiera Zadar to strzał w 10! Szczególnie położona w pobliżu Zadaru Riwiera Biograd (miejscowości Drage, Pakoštane, Sveti Filip i Jakov, Sveti Petar, Turanj, Vrgada i stolica Riwiery – Biograd na moru). Biograd na Moru znany jest jako miasto, w którym w 1102 roku koronowany został chorwacko – węgierski król Koloman. Kiedyś był miastem, w którym odbywały się koronacje, a dzisiaj Biograd na moru zachwyca dużą mariną, pięknymi plażami, terenami sportowymi (głównie nowocześnie wyposażonymi kortami tenisowymi), czy nadmorskimi deptakami – czyli w sam raz na rodzinne wakacje w Chorwacji!
Biograd na moru to zabytkowe miasto, dawna stolica chorwackich królów z piękną plażą Dražica (plaża jest szczególnie popularna wśród rodzin z dziećmi, znajdują się na niej m.in centrum nurkowe, restauracje, wielka zjeżdżalnia, trampoliny, przebieralnie oraz prysznice. Do plaży można dojść promenadą Dražice z centrum miasta. Plaża w 2006 roku została oznaczona Błękitną Flagą). Dražica, pokryta drobnym żwirkiem, otoczona jest gęstym lasem jodłowym i deptakiem. Wzdłuż plaży znajduje się również mnóstwo małych kawiarni i barów z przekąskami. Biograd ma jeszcze kilka innych plaż, z których większość jest dobrze przygotowana szczególnie dla rodzin z dziećmi. Polecamy na przykład długą na 100 metrów plażę Crvena luka, która znajduje się w kompleksie turystycznym o tej samej nazwie. To tak naprawdę zatoka otoczona lasem sosnowym, oddalona kilka kilometrów od centrum Biogradu. W północno-zachodniej części Biogradu znajduje się żwirowa plaża Bošana, także z wieloma udogodnieniami dla dzieci. - Okolice Zadaru słyną z malowniczych gór, jezior, wodospadów, kanionów, skał i jaskiń.
To właśnie w najbliższej okolicy Zadaru znajdziemy Park Narodowy Paklenica, Park Krajobrazowy i rezerwat przyrody Telašćica, park przyrody Vransko jezero, kanion rzeki Zrmanja czy pasmo górskie Velebit.
Rzeka Zrmanja to przede wszystkim krystalicznie czysta woda, która wydrążyła w skale niepowtarzalny kanion.
A jedną z największych atrakcji, przysparzających w tym miejscu najwięcej adrenaliny jest piękny, około 10 metrowy wodospad – Veliki Buk. To właśnie ze względu na przepiękne kaniony, wodospady, zapierające dech w piersiach skały i widoki, Zrmanja uznawana jest za najpiękniejszą rzekę w Chorwacji!
Wszystkie te krainy słynące z niepowtarzalnego piękna przyrody, z pewnością będą inspiracją do aktywnej turystyki w Chorwacji. Na ich terenie znajdziemy okazję do jazdy na rowerze, raftingu, off – road’u, pływania na desce, kitesurfingu, paralotniarstwa czy górskiej wspinaczki. - Vransko jezero – największe naturalne jezioro w Chorwacji lezące zaledwie 25 kilometrów na południe od Zadaru.
W 1999 roku objęto je ochroną w ramach parku przyrodniczego. Latem warto popływać po jeziorze wypożyczonymi łodziami lub można wyruszyć na rowerze na okrężny szlak o długości 30 kilometrów! - Niedaleko wybrzeża między Szybenikiem a Zadarem znajduje się Nacionalni Park Kornati.
Park Narodowy Kornati – pod każdym względem niezwykłe miejsce…znajdujące się w okolicach wysp Dugi Otok i Murter, około 20 kilometrów od stałego lądu.
Kornati to niemal bezludny archipelag składający się w wysp i wysepek, z których największą jest wyspa Kornat znana już w XIV wieku jako Insula Sancte Marie.
Co sprawia, że ten przepiękny chroniony obszar jest tak wyjątkowy? Warto w tym miejscu zacytować laureata Nagrody Nobla. Kiedy George Bernard Shaw odwiedził tę część Adriatyku w 1929 roku napisał: ” W ostatnim dniu stworzenia, Bóg pragnął ukoronować swoją pracę, dlatego z łez, gwiazd i oddechu stworzył Kornati”… Piękne słowa oddające niebywałe i ponadprzeciętne piękno tego miejsca.
Archipelag niewątpliwie wyróżnia się niezwykle urzekającym, wręcz księżycowym krajobrazem. Pionowe, białe skały przy brzegach wysepek, gładkie i białe płyty wapienne, malownicze i skaliste klify i zatoczki, będące siedliskiem niektórych rzadkich gatunków ptaków.
Oprócz tego oczywiście nietknięta jeszcze przez masową turystykę przyroda, którą możemy poznać wynajmując sobie domek lub kwaterę w stylu Robinson. Pamiętajcie jednak, że Kornati nie mają bieżącej wody, często także i elektryczności, jednak jeżeli poszukujecie ciszy, odpoczynku od zewnętrznego świata i kontaktu z pachnącą szałwią i oregano przyrodą, taka przygoda będzie dla was idealna! Decydując się na wycieczkę do Parku Kornati, cywilizację zostawiamy w tyle… Tutaj z pewnością zaobserwujemy mniej uczęszczany, bardziej surowy krajobraz.
Wyspy Kornati to prawdziwy raj dla żeglarzy, nurków i wszystkich, którzy lubią cudowne piękno nietkniętej przyrody. Park należy bowiem do największych atrakcji żeglarskich w Chorwacji i ma do zaoferowania żeglarzom niezliczone piękne zatoki i wspaniałe klify (najwyższe z nich znajdują się na wyspach Klobučar, Mana i Rašip Veli) nazywane często koronami, z których rozciągają się zapierające dech w piersiach widoki. Pod koniec 2017 roku, podczas niezwykle ważnej dla chorwackiej turystyki konferencji pt. “Dni Turystyki Chorwackiej” podsumowano miniony sezon turystyczny, Konferencja miała na celu m.in wyłonienie najlepszych i najciekawszych chorwackich miast, hoteli, kempingów czy atrakcji. Nagrody powędrowały do autorów najciekawszych inicjatyw podjętych i wdrożonych w ciągu minionego sezonu turystycznego w zakresie nowoczesnej oferty turystycznej oraz m.in w następujących kategoriach: kulturalna atrakcja 2017 roku, turystyczne wydarzenie 2017 roku, innowacja w turystyce, najlepsza chorwacka przystań jachtowa, najlepsza chorwacka restauracja 2017 roku, najlepszy kemping i hotel w Chorwacji w 2017 roku czy najlepsza chorwacka destynacja/miasto. I uwaga – najważniejszą kulturalną atrakcją 2017 roku zostało wyjątkowe miejsce znajdujące się w Zadarze właśnie, mianowicie – Kneževa palača (Pałac książęcy).
Będąc w Zadarze, warto odwiedzić to wyjątkowe miejsce. Ten XIII wieczny zabytek, w którym znaleziono liczne znaleziska archeologiczne z okresu rzymskiego i późnego antyku, przez dziesiątki lat był siedzibą licznych instytucji kulturalnych – biblioteki miejskiej, Muzycznej i Baletowej Szkoły Blagoje Bersa czy sali koncertowej.
Pałac, podczas wojny ojczyźnianej został zniszczony, a jego odbudowa trwała aż do 2016 roku. Obecnie Pałac stanowi ważną dla Zadaru wartość kulturalną i stało się nową atrakcją turystyczną, która łączy muzeum, salę wystaw, reprezentacyjne sale, w których odbywają się wystawy, koncerty i projekcje multimedialne.
Zachęcamy – http://www.knezeva.hr/Teraz gratka dla całych rodzin spędzających wakacje w rejonie Zadaru.
W zeszłym roku nastąpiło uroczyste otwarcie pierwszego tematycznego park rozrywki dla dzieci i dorosłych. Ta niewątpliwie ciekawa turystyczna atrakcja, gdzie cała rodzina będzie mogła spędzić wspaniały czas na wspólnej zabawie, jest nazywana chorwackim Gardalandem i zajmuje powierzchnię 45 ha.
Park rozrywki jest zlokalizowany w odległości 3 kilometrów od miasteczka Biograd na Moru, dzięki czemu stanowi atrakcyjne miejsce zarówno dla mieszkańców regionu, jak i turystów odpoczywających w rejonie Biogradu i Zadaru.
Park Rozrywki “Fun Park Mirnovec” jest w ostatnich latach największą inwestycją w przemyśle rozrywkowym w Chorwacji. Szacuje się, że inwestycja była warta około 12 milionów euro.
Atrakcje “Fun Park Mirnovec” podzielone są na trzy tematyczne grupy: Miasto Piratów, Wszechświat, Dziki Zachód. Ceny biletów w lipcu wahają się od 100 kn do 120 kn w zależności od rodzaju biletu a wejście do parku umożliwia nieograniczoną zabawę i przejazdy na wszystkich atrakcjach. Park będzie otwarty przez cały rok w godzinach 15:00 – 23:00.
W zeszłym roku, Lista Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO powiększyła się o dwa nowe chorwackie zabytki. To obiekty z Šibenika (wynurzająca się z morza XVI wieczna Twierdza św. Mikołaja w Šibeniku, która w przeszłości służyła jako więzienie oraz fortyfikacje i obronne mury) i bramy miejskie w Zadarze. Będąc więc w Zadarze, warto zobaczyć te “świeże” jeszcze zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO.
Mury obronne powstawały w Zadarze za rządów Wenecjan i to dzięki nim Zadar wyrósł na potężną twierdzę, która mogła przeciwstawić się tureckim atakom. Są to Brama Morska (chorw. Morska Vrata) – dawniej główne wejście do miasta, która powstała w 1560 roku oraz późnorenesansowa Brama Lądowa (chorw. Kopnena Vrata) wraz ze znajdującą się obok małą przystanią jachtową tzw. Foša. Brama Lądowa także została zbudowana w czasach weneckich (1543 rok).- Pamiątka z Zadaru – symbol tego miasta, czyli likier Maraschino pochodzący z wiśni odmiany maraska, która jest gorzką odmianą dzikiej wiśni pochodzącej z Dalmacji. Poznaje się go po charakterystycznym słodkim smaku, a w przeszłości był dostępny tylko nielicznym i uznawany jako napój o właściwościach leczniczych.
Maraschino ma długa tradycję, która sięga aż XVI wieku. Oryginalny przepis pochodzi z początków XVI wieku z klasztoru dominikańskiego z Zadaru. Popularność Maraschino zaczęła się w XVIII wieku. Do dziś w Zadarze odbywają imprezy i festyny zwany „Dni Maraski”. - Około 14 km na północny zachód od Zadaru leży Nin, niegdyś siedziba biskupów chorwackich i centrum władzy kościelnej Królestwa Chorwackiego. Obecnie znane z rozległych, piaszczystych plaż. A solanki i błota nińskie służą w leczeniu schorzeń reumatycznych i chorób skóry.
Nin, najstarsze chorwackie miasto królewskie, położone jest na miniaturowej wyspie w samym środku pięknej laguny. Obecnie jest malowniczym, spokojnym miasteczkiem z typowymi wąskimi uliczkami i kilkoma wspaniałymi zabytkami przypominającymi o jego bogatej przeszłości (m.in pozostałości największej świątyni antycznej, kościół zwany najmniejszą katedrą na świecie, jedyny w swoim rodzaju romantyczny kościół koronacyjny).
Facebook
Twitter
Instagram
YouTube
LinkedIn
RSS