Pag
wyspa Pag

Pag

4 z 5 na podstawie oceny 1 klienta
(1 opinia)

Pag – najbardziej wysunięta na północ dalmatyńska wyspa. Wyspa jest wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju. Surowy, kamienisty, płaski wygląd wyspy z licznymi nagimi skałami przypomina bardziej pozaziemski wypoczynek na księżycu.
Najbardziej rozpoznawalnymi symbolami Pagu są ser z Pagu – chorw. Paški sir, produkowany wyłącznie z mleka owiec z Pagu – pramenka. I oczywiście znana na całym świecie tradycja koronkarska sięgająca aż XV wieku. Koronkarstwo (chorw. Paška Čipka) znajduje się na liście UNESCO.

Kategoria: Tag:

1 opinia o Pag

  1. 4 z 5

    :

    Osobiście ogromnie lubię Pag. Jego zaletą są naprawdę urokliwe plaże, oczywiście nie te miejskie. Nawet w szczycie sezonu można znaleźć na wyspie odludne miejsce na samotne plażowanie. Dotarcie do niektórych wymaga pewnej dozy samozaparcia – ale plaże tak widokowe jak np. Beritnica za Metajną są tego z pewnością warte. Poleciłabym także plażowanie za Bosaną od Dubravy, przez Sv. Mariję, Sv. Marko aż po Filino – warto przetestować każde z tych miejsc, natomiast nie warto utknąć na plaży miejskiej w Pagu. Widokowo ta bardzo ciekawa wyspa, szczególnie jej „łyse” okolice w pobliżu Velebitu.
    Słaba strona wyspy to zabytki i architektura – w miarę ciekawa może być stolica wyspy, czyli miasto Pag, którego starówkę niezwykle precyzyjnie zbudowano od A do Z w XV wieku wg projektu słynnego Juraja Dalmatinca. Pozostałe miejscowości niestety nie oferują szczególnych wrażeń jeśli chodzi o zabytki architektury.

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

17 − 8 =